Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Glöm inte att
annonsera i
Salukibladets
julnummer!
Boka här >>

Sammanställt av Marie Frisén. Vi reserverar oss för ev. felaktigheter.

 

HANAR

1.
Int Nord EE Fin US & Pl Ch FinV-05, WW-06, PlW-06 SV-06,-07 Amiyat Anakin
F. 020708 E. Int & Nord Ch NV-01, SV-02,-05 Badavie Silmarillon
U. Int & Nord Ch KbhV-01 Badavie Minas Anor
Uppf. Eva Andersson, Sollentuna Äg. Eva Hagforsen, Uppsala
257 p
2.
S & N Ch Al Shên Qamar Al Dahaqin
F. 020228 E. Int & Nord Ch Khalil´s Dahabi Dahaqin – U. S & N Ch Al Shên Abla Bint Qasida
Uppf. & Äg. Anette & Conny Ajanki, Vårgårda
192 p
3.
S Ch Badavie Sandiman
F. 000324 E. Am S &N Ch Wisdom´s Totally Awesome Atom – U. Int & Nord Ch  SV-97,98,99,01 NordV-95,99 Badavie Illuin Uppf. Maria Nordin, Sävar &   Marie Brandén, Karlstad Äg. Linn Olofsson, Umeå 
189 p
4.
Int Nord & DK Ch NordJV-03, NV-04, FinV-04, VDH, EuSg-05 Castlebay Enzo Ferrari
F. 021123 E. Am & Can Ch Gazella Equine Typhoon Two – U. Int & Am Ch   Wisdom´s Castlebey Savannah
Uppf. Michael & Nancy Leising, USA   Äg. Nicklas Eriksson, Grästorp & Berit Larsson, Nossebro 
164 p
5.
Int & Nord Ch NV-01, SV-02, 05 Badavie Silmarillon
F. 000324 E. Am S &N Ch Wisdom´s Totally Awesome Atom – U. Int & Nord Ch  SV-97,98,99,01 NordV-95,99 Badavie Illuin Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Ulla Samuelsson, Uddevalla 
161 p
6.
S Fin & EE Ch Al Wathba Thamir Abdul Haqq
Äg. Ann-Sofie Niemi, Haparanda 
156 p
6.
Nord Ch Volante's Bizzarini
Äg. Anne & Ola Edberg, Simlångsdalen
156 p
8.
Int Nord & DK Ch SV-04 Khalils Jaham
Äg. Tommy Morin & Thomas Martinsson, Enskede
152 p
9.
Jahrhundertsieger-06 NordV-06   Wisdom´s Destiny Challenger
Äg. Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp
139 p
10.
S & N Ch Hisilome's DiCaprio
Äg. Britt Löfqvist, Kumla 
133 p
11.
S & VDH Ch Badavie Umbar
126 p
12.
S Ch Badavie El Emperador
107 p
13.
S Ch Shaamroc Silver Breeze
102 p
14.
Nord Fin & Lv Ch Al Wathba Umm Lajj Ibn Sahib
97 p
15.
S Ch Volante's Battista
95 p
16.
Nord Ch NV-06 Al-Shên Naar El Shaitaan
90 p
17.
DK & S Ch KbhV-03, 06 Qirmizi Fermoy
75 p
18.
S Ch El Ubaid´s Genesis
72 p
19.
Nord Ch Al Wathba Tamm Abdul Rafi
68 p
20.
Al-Shên Imlaaq
64 p

 

TIKAR

1.
Int & Nord Ch NV-05, 06, SV-05, NordV-06 Qirmizi Global Temptress
F. 040308 E. US Ch Shiraz Global Storm – U. Int Nord & Fin Ch KbhV-02 Qirmizi  Casablanca
Uppf. & Äg. Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp 
212 p
2.
Nord Ch Volante´s Barchetta
F. 040322 E. DK Ch Al Aziziah Sayyid – U. Int & Nord Ch KbhV-00  Volante´s Zola
Uppf. & Äg. Anne & Ola Edberg, Simlångsdalen 
195 p
3.
S Ch Badavie Zerinde
F. 020319 E. Int & Nord Ch NV-01, SV-02,05 Badavie Silmarillon U. S Ch   Badvie Nandini
Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad   Äg. Kicki Lindqvist, Norrköping 
187 p
4.
Int Nord & N Ch NordV-02, FinV-03, SV-06 Shafaq Lahtina La Zahra
F. 980530 E. S & Fin Ch Khalils Durani Daqiq – U. S & Fin Ch Shafaq Grace El  Gazell
Uppf. & Äg. Elisabeth & Guy Jacobsson, Östhammar  
186 p
5.
Int & Nord Ch EuW-06 Amiyat Ants In The Pants
F. 020708 E. Int & Nord Ch NV-01, SV-02,05 Badavie Silmarillon – U. Int & Nord Ch   KbhV-01 Badavie Minas Anor Uppf. Eva Andersson, Sollentuna   Äg. Else & Björn Schéele, Enköping 
175 p
6.
Int S DK & ES Ch JWW-03, EuW-04 S & N LC Ch  Al-Shên Qadaa Bint Abla
Äg. Lotta Rahm, Rydaholm 
171 p
7.
S & DK Ch KbHV-04 Dabka´s Cassandra
Äg. Liz-Marie Seiholm Persson & Anders Persson, Skillingaryd
166 p
8.
Int Nord & DK Ch S LC Ch Khalil´s Lirq Al Lulu
Äg. Sari Hasa, Luleå 
161 p
9.
Nord Ch NV-99, SV-02 Badavie Pharaz
Äg. Marie Brandén, Karlstad
137 p
10.
DK, DE & VDH Ch Canapus Ashiiqah Of Oazis
Äg. Johanna Bäckström, Hörby 
135 p
11.
Dhawati Hinda Bint Rafiiqa
130 p
12.
S Ch Badavie Cedala
123 p
13.
Qirmizi Hermione
122 p
14.
Int Nord & Fin Ch KbhV-03, SV-03, NordV-03, FinV-04, VDH, EuSg-05 Qirmizi Famenne
118 p
15.
S Ch Badavie Black Magic Woman
117 p
16.
S Ch SV-04 Khalils Kibriya
116 p
17.
Int & Nord Ch Ibriz Uwayyha
96 p
18.
Int & Nord Ch Badavie Rhovanion
95 p
19.
S Ch Baklava´s Tara Tayyibah
91 p
20.
Nord & N Ch Shafaq Lihna La Waya
89 p

 

AVELSHANAR

1.
Int & Nord Ch NV-01, SV-02, 05 Badavie Silmarillon
F. 000324 E. Am S &N Ch Wisdom´s Totally Awesome Atom – U. Int & Nord Ch
SV-97,-98,-99,-01 NordV-95,-99 Badavie Illuin Uppf. Maria Nordin, Sävar &
Marie Brandén, Karlstad Äg. Ulla Samuelsson, Uddevalla
880 p
2.
Int & Nord Ch Khalil´s Dahabi Dahaqin
F. 950117 E. Int & Nord Ch Khalil´s Sahir Ack Taz Eet Schariar – U. Int S & N Ch
Khalil´s Qaruba Uppf. Elizabette Kallin-Forssberg & Bo Forssberg, Boden Äg.
Agneta Doverholt & Roland Öh, Gunnilse
614 p
3.
Int Fin DK S & Est Ch FinV-03 Kirman Laertes
F. 951221 E. Int & Nord Ch Kirman Eburneus – U. Int Fin & Est Ch  Kirman Ashira
Uppf. Hilkka Nousiainen, Finland Äg. Pirjo Puttonen, Finland
358 p
4.
Nord Ch Fin, S & EE LC Ch Kirman Nargil
F. 970624 E. Int Fin DK S & Est Ch FinV-03 Kirman Laertes – U. Kirman Dayita
Uppf. Hilkka Nousiainen, Finland Äg. Heli Perkkiö, Finland 
328 p
5.
Int & Nord Ch DK Klb Ch DKKV-02, 04  Badavie Seragon Camel
F. 000324 E. Am S &N Ch Wisdom´s Totally Awesome Atom – U. Int & Nord Ch  SV-97,98,99,01 NordV-95-99 Badavie Illuin Uppf. Maria Nordin, Sävar &   Marie Brandén, Karlstad Äg. Birgitte Horne Nielsen, Danmark 
293 p
6.
S Ch Red Hawk´s Harun Al Rashid
Äg. Karin Tullgren-Jönsson, Helsingborg
265 p
7.
Nord Ch Arriyad Aazadam
Äg. Ingrid Ydreborg, Genarp 
214 p
8.
Int Nord & DK Ch NordJV-03, NV-04, FinV-04, VDH, EuSg-05   Castlebay Enzo Ferrari
Äg. Nicklas Eriksson, Grästorp & Berit Larsson, Nossebro
208 p
9.
Int & Nord Ch KbhV-00 Badavie Imrazor
Äg. Annika Bäckström, Karlstad 
180 p
10.
Int Fin & EE Ch Aziz Divinius
Äg. Stina Jalkanen, Finland 
103 p
11.
Nord & DK Ch Shafaq La Csardas Qhaddam
89 p
12.
S Ch El Ubaid´s Genesis
38 p

 

AVELSTIKAR

1.
Int & Nord Ch SV-97,-98,-99,-01 NordV-95,-99 Badavie Illuin
F. 931201 E. S & Fin Ch El Hamrah Jibal – U. S Ch Badavie Fantasi
Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Charlotte Ståhl, Umeå
486 p
2.
Int & Nord Ch KbhV-01 Badavie Minas Anor
F. 950920 E. S Ch Baghdad Rubens – U. S Ch Badavie Hildorien
Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Eva Andersson, Sollentuna
479 p
3.
Int & Nord Ch KbhV-00 Volante´s Zola
F. 960418 E. S Ch AJGSG-94 Sundown Shamshi-Adad – U. Int & Nord Ch Nv-92 Volante´s Una
Uppf. & Äg. Anne & Ola Edberg, Simlångsdalen 
478 p
4.
Int Nord & Fin Ch KbhV-02 Qirmizi Casablanca
F. 970513 E. Int A & DCh Vdh Ch WW-94, EuW-95 Mata Salamata´s Jadaan Khan -  U. S Ch Qirmizi Bellarama
Uppf. Niklas Eriksson, Grästorp & Linda Frisén, Göteborg Äg. Niklas Eriksson, Grästorp 
462 p
5.
S & N Ch Al-Shên Abla Bint Qasida
F. 970213 E. Int & Nord US Ch SV-93 NV-93, 95 NordV-97 WW-98    Baghdad Globetrotter – U. S Ch Khalils Qasida
Uppf. Anette & Conny Ajanki,    Vårgårda Äg. Uppf & Ingela Hägg, Åsa 
438 p
6.
Al Wathba Suha Sadaqa  346 p  Äg. Ingela Hägg, Åsa 
346 p
7.
S & N Ch Khalils Gaziya Gabas  343 p  Äg. Jessica Strömberg, Umeå 
343 p
8.
Int & Nord Ch Badavie Rhovanion  324 p  Äg. Marie Brandén, Karlstad 
324 p
9.
S & DK Ch Khalils Dabka Darwis  254 p  Äg. Liz-Marie & Anders Persson, Skillingaryd 
254 p
10.
C´est Esmera Hypnotica Al Wathba  251 p  Äg. Carina Pettersson, Bullmark 
251 p
11.
S Ch Badavie Nandini 250 p
12.
Int Nord & Fin Ch Badavie Galandriel 243 p
13.Int & Nord Ch Hisilome´s Avalon 196 p
14.
Caravan Rafiiqa Bint Warda193 p
15.Badavie Silmarien 186 p
16.
Nord Ch NV-99, SV-02 Badavie Pharaz 158 p
17.
Shaamroc Royal Pearl142 p
18.
Holl, Lux & Fin Ch JW-98 El Ubaid´s Dignity128 p
19.
Hisilome´s Dilba110 p
20.Al-Shên Alimah Batul108 p
21.
Int Fin Est Lv Ch  EstW-99 Aziz Jalil102 p
22.
S & N Ch NV-94, SV-96 Al-Shên Oya Al Dahab93 p
23.
Shafaq Magnifik Madame 92 p
24.
Int Nord&Fin Ch, DKKlbch, VDH, Tysk & Holl Ch VDH-ESG-99, SV-00 Ma´a Zalek Moannas Va Ziba 70 p
25.
S Ch Galeritas Stellaria52 p
25.
Ibriz Wafiyyah 52 p
26.
S & N Ch Red Hawk´s Idrimi Bint Ruben 34 p

 

UPPFÖDARE

1.
Badavie Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad
800 p
2.
Qirmizi Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp
591 p
3.
Al-Shên Anette Ajanki, Vårgårda
590 p
4.
Khalils Elizabette Kallin-Forssberg & Bo Forssberg, Boden
538 p
5.
Volante's Anne & Ola Edberg, Simlångsdalen
533 p
6.
Al Wathba Ingela Hägg, Åsa & Carina Pettersson, Bullmark
440 p
7.
Dabka Liz-Marie Seiholm Persson & Anders Persson, Skillingaryd
365 p
8.
Shafaq Elisabeth & Guy Jacobsson, Östhammar
354 p
9.
Hisilome's Mary-Ann Axelsson, Filipstad
280 p
10.
Ibriz Jan & Conny Thellberg, Nacka
210 p
11.
El Ubaid's Stephen Bruynder, Holland
196 p
12.
Baklava's Monica Nilsson, Hällingsjö
167 p
13.
Ma'a Zalek Katarina Nilsson, Malmö
150 p
14.
Abu Baqr Benita Svensson, Uppsala & Jill Byström, Tierp
142 p
15.
Aziz Stina Jalkanen, Finland
102 p
16.Galerita's Cecilia Nordström, Sundborn
74 p
17.
Kirman Hilkka Nousiainen, Finland
65 p
18.
Red Hawk's Marita Aarås, Fredriksberg
49 p