Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Glöm inte att
annonsera i
Salukibladets
julnummer!
Boka här >>

Sammanställt av Marie Frisén.

HANAR/MALES

1.
Int Nord & SL Ch NV-07, WW-09, DKV-09 Shiraz California Dreamin'
F. 060515 E. Int Nord & US Ch NV-93, SV-93, NordV-94, NV-95, WW-98 Baghdad Globetrotter – U. US Ch Enchanted Shiraz Dreamcather JC Uppf. Michael & Elena Edwards, USA & Valerie Nunes-Atikson, USA Äg. Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp
247 p
2.
Int Nord EE FI US PL LU & Pt Ch FIV-05, PLW-06, WW-06, -08, SV-06,-07,-08, KbhV-08,-09, LW-08, MW-08, NordV-08,-09 NV-08, AmsterdamW-08 Amiyat Anakin
F. 020708 E. Int & Nord Ch NV-01, SV-02,-05 Badavie Silmarillon – U. Int & Nord Ch KbhV-01 Badavie Minas Anor Uppf. Eva Andersson, Sollentuna Äg. Eva Hagforsen, Uppsala
214 p
3.
Int Nord EE Ru & DK Ch BaltW-09 Al Wathba Thamir Abdul Haqq
F. 020913 E. Nord Ch Fi, S & EE LC Ch Kirman Nargil – U. Al Wathba Suha Sadaqa Uppf. Ingela Hägg, Frillesås & Carina Pettersson, Bullmark Äg. Ann-Sofie Niemi, Haparanda
195 p
4.
C.I.B Nord & FI Ch JWW-06, PLJW-06, PLJ Ch Badavie Heat Of The Night
F. 051221 E. Zarand Djelal Ed Din Rumi – U. Int S & N Ch Badavie Uinen Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Leif-Åke Svärd, Mölnlycke
173 p
5.
S & DK Ch Badavie Konquestador
F. 070101 E. Int & Nord Ch DK Klb Ch, DKKV-02,-04, VWW-09 Badavie Seregon Camel – U. Nord Ch Badavie Black Magic Woman Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Anette Nihlén, Helsingborg & Kerstin Andersson, Landskrona
172 p
6.
C.I.B & Nord Ch Baklava's Ushid
Äg. Linda & Magnus Arbliden, Hönö
161 p
7.
Nord Ch Dahaqin Asiq Ajaban
Äg. Agneta Doverholt & Roland Öh, Gunnilse
155 p
8.
S Ch Baklava's Uqir
Äg. Linda & Magnus Arbliden, Hönö
148 p
9.
S & N Ch NV-09 Lat'if Xafhir Al Asmaanii
Äg. Linda Boväng & Tomas Nilsson, Alnö
135 p
10.
S & N Ch Badavie Komander
Äg. Emma Andersson, Skara
123 p
10.
Dahaqin Adabi Atil
Äg. Björn Åblad, Göteborg
123 p
12.
Dabka's Italy
106 p
13.
Al Wathba Bahram Al Nadir
103 p
14.
Baghdad Northern Lights
101 p
15.
Al Wahtba Ayman Ala' Peak
93 p
16.
S N & VDH Ch Badavie Umbar
89 p
17.
Dabka's Jamal Al-Din Lamborghini
84 p
17.
Iz'fahan Chinzano
84 p
19.
SV-09 El Adini Latoof
75 p
20.
Int Nord NL VDH & DE Ch FIJW-99 Asarafi Juan Jagannath
71 p

 

TIKAR/BITCHES

1.
Int Nord & FI Ch SV-07 Badavie Diamonds Are Forever
F. 040527 E. Int & Nord Ch NV-01, SV-02,-05 Badavie Silmarillon – U. Int & Nord Ch NV-99, SV-02, VWW-08,-09 Badavie Pharaz Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Marie Brandén Karlstad
178 p
2.
S Ch Barakisch Qabil Advie
F. 050125 E. Int & Nord Ch DK Klb Ch KbhV-99 Volante’s Zirocco - U. C’est Esmera Harmony Of Barakisch. Uppf. & Äg. Elisabet Andersson, Markaryd    
166 p
3.
S Ch Badavie Zerinde
F. 020319 E. Int & Nord Ch NV-01, SV-02,-05 Badavie Silmarillon – U S Ch Badavie
Nandini Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén Karlstad Äg. Kicki Lindqvist, Norrköping
165 p
4.
Int & Nord Ch NV-99, SV-02, VWW-08,-09 Badavie Pharaz
F. 970411 E. DK Ch DK Klb Ch KbhV-95 Feisal’s Qaaniy Qharim – U. Int Nord & Fi Ch Badvie Galandriel Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Marie Brandén Karlstad
164 p
5.
S Ch Yashars Basmyra Bint Qadaa
F. 070801 E. Int & Nord Ch Rahima’s Basir Yashar - U. Int S DK & ES Ch JWW-03, EuW-04 S & N LC Ch Al Shên Qadaa Bint Abla Uppf. & Äg. Lotta Jeansson Rahm, Vollsjö
161 p
6.
S Ch Badavie Cedala
Äg. Maria Nordin, Sävar
153 p
7.
S Ch Badavie Irresistible Girl
Äg. Benita Holstensson, Fagersta
149 p
8.
C.I.B Nord & Hu Ch NordJV-07, EuW-08, KbhV-09 Dabka's Happy

Äg. Liz-Mari & Anders Persson, Skillingaryd
137 p
9.
SL Ch Dabka's Izzie
Äg. Liz-Mari & Anders Persson, Skillingaryd
135 p
10.
S Ch Khalils Shabnam Scheherazade
Äg. Elizabette Kallin-Forssberg & Bo Forssberg, Boden
131 p
11.
Khalils Wesper Wasimah
128 p
12.
S Ch Ruweis Al Wathba Sahibihah
120 p
13.
S Ch Khalils Turfa Scheherazade
119 p
14.
N & S Ch Hisilome's Halawa
117 p
15.
Badavie Marilla
115 p
16.
Badavie Here We Go Again
108 p
17.
Nord Ch SLCCh Dahaqin Azuma Ashantii
107 p
18.
Nord Ch Qirmizi Heninne
94 p
19.
Int & Nord Ch NordV-04, BerlinSg-05, KbhV-06 Qirmizi Farah Keife
92 p
20.
S & FI Ch Dhawati Hinda Bint Rafiqa
91 p

 

AVELSHANAR/STUD DOGS

1.
Int & Nord Ch NV-01, SV-02,-05 Badavie Silmarillon
F. 000324 E. Am S &N Ch Wisdom´s Totally Awesome Atom – U. Int & Nord Ch SV-97,-98,-99,-01 NordV-95,-99 Badavie Illuin Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Ulla Samuelsson, Uddevalla
769 p
2.
S Ch El Ubaid's Genesis
F. 970403 E. S Ch Red Hawk´s Harun Al Rashid – U. Int NL Pr DE VDH LU & DK Ch BryssW-93,-94 El Ubaid´s Anastasia Uppf. Stephen Bruynder, Holland Äg. Elizabette Kallin Forssberg & Bo Forssberg, Boden
577 p
3.
Nord Ch Volante's Bizzarini
F. 040322 E. Int DK & LU Ch DK Klb Ch PzSg99, DKKV-03 Al Aziziah Sayyid – 
U. Int & Nord Ch Volante’s Zola Uppf. & Äg. Anne & Ola Edberg, Simlångsdalen
461 p
4.
Int & Nord Ch DK Klb Ch, DKKV-02,-04, VWW-09 Badavie Seregon Camel
F. 000324 E. US S &N Ch Wisdom´s Totally Awesome Atom – U. Int & Nord Ch SV-97,-98 NordV-95,-99 Badavie Illuin Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Birgitte Horne-Nielsen, Danmark
395 p
5.
Int Nord & DK Ch SV-04 Khalils Jaham
F. 990206 E. Int & Nord Ch Khalils Dahabi Dahaqin – U. S Ch Khalils Watiqa Uzma Uppf. Elizabette Kallin Forssberg & Bo Forssberg, Boden Äg. Thomas Martinsson, Enskede
381 p
6.
Int & Nord Ch DK Klb Ch, KbhV-99 Volante's Zirocco
Äg. Anja Fagerström, Haverdal
332 p
7.
Int FI EE LT & Lv Ch LtW-99, LvW-99, EEW-00 Aziz Jadugar
Äg. Stina Jalkanen, Finland
239 p
8.
Int Nord & DK Ch NordJV-03, NV-04, FIV-04, VDH, EuSg-05 Castlebay Enzo Ferrari
Äg. Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp & Berit Larsson, Nossebro
236 p
9.
S Ch Badavie Sandiman
Äg. Linn Olofsson, Umeå 
233 p
10.
Int & Nord Ch Khalils Dahabi Dahaqin
Äg. Agneta Doverholt & Roland Öh, Gunnilse
196 p
11.
Shamali Fajr Al Nasr
Äg. Benny Wallin, Sävar
170 p
12.
Int & Nord Ch NordV-06, Jahrhundertsieger-09 Wisdom’s Destiny Challenger
Äg. Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp & Carol Waymire, USA
147 p
13.
S Ch Red Hawk's Harun Al Rashid
Äg. Karin Tullgren Jönsson, Helsingborg
141 p
14.
S Ch Dabka's Chaspar
Äg. Sandra Nilsson, Skillingaryd
80 p

 

AVELSTIKAR/STUD BITCHES

1.
Int S & N Ch Badavie Uinen
F. 001121 E. US S &N Ch Wisdom´s Totally Awesome Atom – U. Int & Nord Ch SV-97,-98,-99,-01 NordV-95,-99 Badavie Illuin Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Carina Almqvist, Ekenässjön
431 p
2.
Int & Nord Ch KbhV-04 Dabka's Cassandra
F. 020711 E. Int FI Dk EE & S Ch FIV-03 Kirman Laertes U. S & DK Ch Khalil´s Dabka Darwis Uppf. & Äg. Liz-Mari & Anders Persson, Skillingaryd
423 p
3.
S LC Ch Baklava's Tigris Min Dahaqin
F. 020507 E. Int & Nord Ch Khalil’s Dahabi Dahaqin – U. Int & Nord Ch NV-97, KbhV-98 Baklava´s Qala Mathly Uppf. Monica Nilsson, Hällingsjö Äg. Agneta Doverholt & Roland Öh, Gunnilse
385 p
4.
S Ch Baklava's Salima Harir
F. 000922 E. Int S & DK Ch KbhV-96 Baklava’s Limelight – U. S Ch Baklava’s Raa’iah Tamaaman Uppf. Monica Nilsson, Hällingsjö Äg. Britt-Marie Morberg, Alingsås
332 p
5.
S Ch Badavie Zamirien
F. 020711 E. Int & Nord Ch NV-01, SV-02,-05 Badavie Silmarillon U. S Ch Badavie Nandini Uppf. Marie Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Marie Brandén, Karlstad
312 p
6.
S Ch S LC Ch Khalils Libah Fu Libie Scheherazade
Äg. Elizabette Kallin Forssberg & Bo Forssberg, Boden
296 p
7.
C’est Esmera Harmony of Barakisch
Äg. Göran Carlstedt, Mora & Elisabeth Andersson, Markaryd
289 p
8.
Int S N & LT Ch LTW-05, LTN’ 05 Al Wathba Thabiya Hiyyeh’ l-Ahla
Äg. Sara Hägg, Frillesås
282 p
9.
S Ch Al Dabaran Zala
Äg. Ninni Österholm, Järfälla
250 p
10.
Int & Nord Ch NV-99, SV-02, VWW-08,-09 Badavie Pharaz
Äg. Marie Brandén, Karlstad
219 p
11.
S Ch Badavie Baby One More Time
Äg. Maria Nordin, Sävar
218 p
12.
Int & Nord Ch NordV-04, BerlinSg-05, KbhV-06 Qirmizi Farah Keife
Äg. Birgitte Horne Nielsen, Danmark
215 p
13.
Int & Nord Ch NV-00 Hisilome's Celine
Äg. Mary-Ann Axelsson, Filipstad
214 p
14.
Int & Nord Ch Badavie Rhovanion
Äg. Marie Brandén, Karlstad
211 p
15.
S Ch SV-04 Khalils Kibriya
Äg. Elizabette Kallin Forssberg & Bo Forssberg, Boden
182 p
16.
Int & Nord Ch Khalils Li L Marrati
Äg. Eeva Olkinuora, Skelleftehamn
178 p
17.
S & N Ch Khalils Gaziya Gabas
Äg. Jessica Strömberg, Umeå
168 p
18.
Int & Nord Ch SV-97,-98,-99,-01 NordV-95,-99 Badavie Illuin
Äg. Charlotte Ståhl, Umeå
157 p
19.
S & N Ch Badavie X’Iting
Äg. Marie Brandén, Karlstad
116 p
20.
S Ch Khalils Jahara
Äg. Liz-Mari & Anders Persson, Skillingaryd
107 p
21.
Al A’lim Hamira
Äg. Rita & Jan Lindholm, Torshälla
103 p
22.
NL, LU & FI Ch El Ubaid’s Dignity
Äg. Stephen Bruynder, Holland
76 p
23.
Int N & S Ch NV-04 Barakisch Narm Xubi De Lunduki
Äg. Elisabeth Espedal Hoogstrate, Norge
39 p

 

UPPFÖDARE/BREEDERS

1.
Badavie Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad
852 p
2.
Khalils Elizabette Kallin-Forssberg & Bo Forssberg, Boden
530 p
3.
Dabka's Liz-Mari Seiholm Persson & Anders Persson, Skillingaryd
521 p
4.
Al Wathba Ingela Hägg, Åsa & Carina Pettersson, Bullmark
482 p
5.
Baklava's Monica Nilsson, Hällingsjö
368 p
6.
Barakisch Elisabeth Andersson, Markaryd
350 p
7.
Qirmizi Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp
319 p
8.
Hisilome's Mary-Ann Axelsson, Filipstad
298 p
9.
Al A'lim Rita & Jan Lindholm, Torshälla
165 p
10.
Dhawati Katarina Widström, Stora Mellösa
152 p
11.
Asarafi Veronica Margelin, Finland
143 p
12.
Volante's Anne & Ola Edberg, Simlångsdalen
123 p
13.
Aziz Stina Jalkanen, Finland
112 p
14.
El Ubaid's Stephen Bruynder, Holland
102 p
15.
Shafaq Elisabeth & Guy Jacobsson, Östhammar
96 p
16.
Arriyad Ingrid & Peter Ydreborg, Genarp86 p
17.
Xass Farah Pia Jeppsson, Nacka78 p
18.
Seadis Heidi Hansen, Töreboda & Lisa Schagerström, Töreboda
59 p