Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Glöm inte att
annonsera i
Salukibladets
julnummer!
Boka här >>

Sammanställt av Marie Frisén.

HANAR/MALES

1.
Nord Ch NV-07 Shiraz California Dreamin'
F. 060515
E. Int Nord & Am Ch NV-93, SV-93, NordV-94, NV-95, WW-98 Baghdad Globetrotter
U. Am Ch Enchanted Shiraz Dreamcather JC
Uppf. Michael & Elena Edwards, USA & Valerie Nunes-Atikson, USA
Äg. Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp
234 p
2.
Int Nord EE Fin US Pl Lu & Pt Ch FinV-05, PlW-06, WW-06,-07,-08, SV-06,-07,-08, KbhV-08, LW-08, MW-08, NordV-08, NV-08, AmsterdamW-08 Amiyat Anakin    
F. 020708
E. Int & Nord Ch NV-01, SV-02,-05 Badavie Silmarillon
U. Int & Nord Ch KbhV-01 Badavie Minas Anor
Uppf. Eva Andersson, Sollentuna Äg. Eva Hagforsen, Uppsala
192 p
3.
S & N Ch JWW-06, PlJW-06, PlJ Ch Badavie Heat Of The Night        
F. 051221
E. Zarand Djelal Ed Din Rumi, U. Int S & N Ch Badavie Uinen
Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad, Äg. Leif-Åke Svärd, Mölnlycke
181 p
4.
S & N Ch Baklava's Ushid
F. 060127
E. Nord Ch Volante's Bizzarini, U. S Ch Baklava's Salima Harir
Uppf. Monica Nilsson, Hällingsjö, Äg. Linda & Magnus Arbliden, Hönö
170 p
5.
Int Nord EE & Ru Ch Al Wathba Thamir Abdul Haqq
F. 020913
E. Nord Ch Fin, S & EE LC Ch Kirman Nargil – U. Al Wathba Suha Sadaqa
Uppf. Ingela Hägg, Åsa & Carina Pettersson, Bullmark, Äg. Ann-Sofie Niemi, Haparanda
164 p
6.
Nord Ch Volante's Battista
Äg. Ingela Fjällbrant, Göteborg
141 p
7.
S & DK Ch Dahaqin Asiq Ajaban
Äg. Agneta Doverholt & Roland Öh, Gunnilse
140 p
8.
Nord Ch Volante's Bizzarini
Äg. Anne & Ola Edberg, Simlångsdalen
131 p
9.
Badavie Konquestador
Äg. Anette Nihlén, Helsingborg & Kerstin Andersson, Landskrona
128 p
10.
Int & Nord Ch NV-01, SV-02,-05 Badvie Silmarillon
Äg. Ulla Samuelsson, Uddevalla
125 p
11.
S & DK Ch Dabka's Goliath
101 p
12.
S & DK Ch Shafaq Shadow of Ozborne
99 p
13.
Int Nord & DK Ch SV-04 Khalils Jaham
94 p
14.
Int Nord DK & VDH Ch DK Klb Ch Shirin Roya Denj Mashush
93 p
15.
Dahaqin Adabi Atil
91 p
16.
Khalils Setareh
88 p
17.
N Ch Badavie Instant Charm
81 p
18.
Int & Nord Ch NordV-02, NV-02 Qirmizi Equator
78 p
19.
Al Wathba Umer Al Dirw
77 p
20.
Int & Nord Ch NV-06, DKJubV-07, PM-08 Al Shên Naar El Shaitaan
73 p

 

TIKAR/BITCHES

1.
Int Nord & DK Ch EuW-06, KbhV-08, WW-08 Amiyat Ants In The Pants
F. 020708
E. Int & Nord Ch NV-01, SV-02,-05 Badavie Silmarillon
U. Int & Nord Ch KbhV-01 Badavie Minas Anor
Uppf. Eva Andersson, Sollentuna, Äg. Else & Björn Schéele, Enköping
202 p
2.
Int Nord & Fin Ch KbhV-03, SV-03, NordV-03, FinV-04, VDH, EuSg-05, NV-07 Qirmizi Famenne
F. 011225
E. Int & Nord Ch DK Klb Ch DKKV-02, 04 Badavie Seregon Camel
U. Int Nord & Fin Ch KbhV-02 Qirmizi Casablanca
Uppf. & Äg. Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp
178 p
3.
Int & Nord Ch NV-05,-06,-08, SV-05,-08, NordV-06,-08 Qirmizi Global Temptress
F. 040308
E. US Ch Shiraz Global Storm – U. Int Nord & Fin Ch KbhV-02 Qirmizi Casablanca
Uppf. & Äg. Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp
174 p
4.
Int & Nord Ch Qirmizi Hermione
F. 050616
E. Int Nord & DK Ch NordJV-03, NV-04, FinV-04, VDH EuSg-05 Castlebay Enzo Ferrari
U. Int DK & S Ch NordV-04 BerlinSg -05 Qirmizi Farah Keife
Uppf. & Äg. Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp
162 p
5.
S & DK Ch KbhV-07 Dabka's Fay
F. 050519
E. Int Nord & DK Ch NordJV-03, NV-04, FinV-04, VDH, EuSg-05 Castlebay Enzo Ferrari
U. Int & Nord Ch KbhV-04 Dabka's Cassandra
Uppf. & Äg. Liz-Mari & Anders Persson, Skillingaryd
152 p
6.
S & Hu Ch NordJV-07, EuW-08 Dabka's Happy
Äg. Liz-Mari & Anders Persson, Skillingaryd
138 p
7.
Int S LV EE & Fin Ch A-Cleopatra
Äg. Marie Grape, Farsta 
134 p
8.
Dahaqin Azuma Ashantii
Äg. Agneta Doverholt & Roland Öh, Gunnilse
132 p
8.
S & Fin Ch Dhawati Hinda Bint Rafiqa
Äg. Katarina Widström, Stora Mellösa
132 p
10.
Int & Nord Ch Badavie Rhovanion
Äg. Marie Brandén, Karlstad
130 p
11.
S Ch Barakisch Qabil Advie
129 p
12.
Int DK & S Ch NordV-04, BerlinSg-05, KbhV-06 Qirmizi Farah Keife
126 p
13.
Int & Nord Ch NV-99, SV-02, VWW-08 Badavie Pharaz
123 p
14.
S Ch Badavie Irresistible Girl
121 p
15.
Int Nord & DK Ch Badavie For Your Eyes Only
116 p
16.
Int Pt Es Nord Ch JP-06, EuW-07, LW-06,-07,-08 Anjal Sahara Halima
110 p
17.
Badavie Hold Me Tight
102 p
18.
S Ch Al Wathba Yemina Sadiqa
100 p
19.
Int & Nord Ch SV-07 Badavie Diamonds Are Forever
97 p
20.
S Ch Khalil’s Qudiya L-Amru Scheherazade
95 p

 

AVELSHANAR/STUD DOGS

1.
Int & Nord Ch NV-01, SV-02,-05 Badavie Silmarillon
F. 000324
E. Am S &N Ch Wisdom´s Totally Awesome Atom
U. Int & Nord Ch SV-97,-98,-99,-01 NordV-95,-99 Badavie Illuin
Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Ulla Samuelsson, Uddevalla
693 p
2.
Int & Nord Ch DK Klb Ch, DKK-02,-04 Badavie Seregon Camel
F. 000324
E. Am S &N Ch Wisdom's Totally Awesome Atom
U. Int & Nord Ch SV-97,-98ordV-95,-99 Badavie Illuin
Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Birgitte Horne-Nielsen, Danmark
529 p
3.
Int Nord & DK Ch NordJV-03, NV-04, FinV-04, VDH, EuSg-05 Castlebay Enzo Ferrari
F. 021123
E. Am & Can Ch Gazella Equine Typhoon Two – U. Int & Am Ch Wisdom´s Castlebey Savannah
Uppf. Michael & Nancy Leising, USA
Äg. Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp & Berit Larsson, Nossebro
399 p
4.
S Ch El Ubaid´s Genesis
F. 970403
E. S Ch Red Hawk´s Harun Al Rashid – U. Int NL Pr Dts VDH Lux & DK Ch El Ubaid´s Anastasia
Uppf. Stephen Bruynder, Holland Äg. Elizabette Kallin Forssberg & Bo Forssberg, Boden
395 p
5.
Am S & N Ch Wisdom´s Totally Awesome Atom
F. 900624
E. Am Ch Ranesaw Words Of Wisdom – U. Am Ch Wisdom´s Lady In Red Jameela
Uppf. Carol Waymire, USA
Äg. Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp & Carol Waymire, USA
375 p
6.
Int & Nord Ch Khalil´s Dahabi Dahaqin
Äg. Agneta Doverholt & Roland Öh, Gunnilse
303 p
7.
Int Nord & Dk Ch SV-04 Khalils Jaham
Äg. Tommy Morin & Thomas Martinsson, Enskede
294 p
8.
Nord Ch Volante's Bizzarini
Äg. Anne & Ola Edberg, Simlångsdalen
255 p
9.
Int & Nord Ch DK Klb Ch, KbhV-99 Volante's Zirocco
Äg. Anja Fagerström, Haverdal
244 p
10.
S Ch Red Hawk’s Harun Al Rashid
Äg. Karin Tullgren Jönsson, Helsingborg
230 p
11.
Nord Ch Fin S & EE LC Ch Kirman Nargil
Äg. Heli Perkkiö, Finland
219 p
12.
Int Fin EE Lv & Ltu Ch LtuW-99, LvW-99, EEW-00 Aziz Jadugar
Äg. Veli-Pekka Laurila, Finland
167 p
13.
Nord Ch Arriyad Aazadam
Äg. Ingrid & Peter Ydreborg, Genarp
146 p
14.
Int Nord EE Fin US Pl Lu & Pt Ch FinV-05, PlW-06, WW-06,-07,-08, SV-06,-07,-08, KbhV-08, LW-08, MW-08, NordV-08, NV-08, AmsterdamW-08 Amiyat Anakin           
Äg. Eva Hagforsen, Uppsala
134 p
15.
Nord & DK Ch Shafaq La Csardas Qhaddam
Äg. Elisabeth & Guy Jacobsson, Östhammar
118 p
16.
S Ch Dabka’s Chaspar
Äg. Sandra Nilsson, Skillingaryd
110 p
17.
Int Fin DK S & EE Ch FinV-03 Kirman Laertes
Äg. Pirjo Puttonen, Finland
86 p

 

AVELSTIKAR/STUD BITCHES

1.
Int Nord & Fin Ch KbhV-02 Qirmizi Casablanca
F. 970513
E. Int A & DCh Vdh Ch WW-94, EuW-95 Mata Salamata´s Jadaan Khan
U. S Ch Qirmizi Bellarama
Uppf. Niklas Eriksson, Grästorp & Linda Frisén, Göteborg
Äg. Niklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp 
569 p
2.
Int S & N Ch Badavie Uinen
F. 001121
E. Am S &N Ch Wisdom´s Totally Awesome Atom
U. Int & Nord Ch SV-97,98,99,01 NordV-95,99 Badavie Illuin
Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Carina Almqvist, Ekenässjön
376 p
3.
S LC Ch Baklava’s Tigris Min Dahaqin
F. 020507
E. Int & Nord Ch Khalil’s Dahabi Dahaqin
U. Int & Nord Ch NV-97, KbhV-98 Baklava´s Qala Mathly
Uppf. Monica Nilsson, Hällingsjö Äg. Agneta Doverholt & Roland Öh, Gunnilse
363 p
4.
Int & Nord Ch KbhV-04 Dabka's Cassandra
F. 020711
E. Int Fin Dk Est & S Ch FinV-03 Kirman Laertes U. S & DK Ch Khalils Dabka Darwis
Uppf. & Äg. Liz-Mari & Anders Persson, Skillingaryd
354 p
5.
S Ch Badavie Zamirien
F. 020711
E. Int & Nord Ch NV-01, SV-02,-05 Badavie Silmarillon U. S Ch Badavie Nandini
Uppf. Marie Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Marie Brandén, Karlstad
340 p
6.
Int & Nord Ch SV-97,-98,-99,-01 NordV-95,-99 Badavie Illuin
Äg. Charlotte Ståhl, Umeå
318 p
7.
Int & Nord Ch KbhV-00 Volante's Zola
Äg. Anne & Ola Edberg, Simlångsdalen
293 p
8.
C'est Esmera Hypnotica Al Wathba
Äg. Carina Pettersson, Bullmark & Ingela Hägg, Åsa
283 p
9.
Int DK & S Ch NordV-04, BerlinSg-05, KbhV-06 Qirmizi Farah Keife
Äg. Birgitte Horne Nielsen, Danmark
247 p
10.
S & N Ch Badavie Black Magic Woman
Äg. Marie Brandén, Karlstad
225 p
11.
Int & Nord Ch Khalils Li-L Marrati
Äg. Eeva Olkinuora, Skelleftehamn
205 p
12.
S & N Ch Khalils Gaziya Gabas
Äg. Jessica Strömberg, Umeå
190 p
13.
C'est Esmera Harmony of Barakisch
Äg. Göran Carlstedt, Mora & Elisabeth Andersson, Markaryd
178 p
14.
Int N & S Ch NV-04 Barakisch Narm Xubi De Lunduki
Äg. Elisabeth Espedal Hoogstrate, Norge
155 p
15.
S & N Ch Shafaq Ophra O’zahira
Äg. Gunny Blomgren, Trelleborg
148 p
16.
Int & Nord Ch NV-99, SV-02, VWW-08 Badavie Pharaz
Äg. Marie Brandén, Karlstad
132 p
17.
Int & Nord Ch Badavie Rhovanion
Äg. Marie Brandén, Karlstad
126 p
18.
Int & Nord Ch Khalils Lababa
Äg. Heidi Hansen, Töreboda
94 p
19.
S Ch S LC Ch Khalils Libah Fu Libie Scheherazade
Äg. Elizabette Kallin Forssberg & Bo Forssberg, Boden
85 p
20.
Al A'lim Hamira
Äg. Rita & Jan Lindholm, Torshälla
83 p
21.
S Ch Galeritas Stellaria
Äg. Ylva & Cecilia Nordström, Fagersta
76 p
22.
S & N Ch Badavie X'Iting
Äg. Marie Brandén, Karlstad
32 p

 

UPPFÖDARE/BREEDERS

1.
Qirmizi Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp
717 p
2.
Badavie Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad
687 p
3.
Dabka's Liz-Mari Seiholm Persson & Anders Persson, Skillingaryd
499 p
4.
Al Wathba Ingela Hägg, Åsa & Carina Pettersson, Bullmark
447 p
5.
Khalils Elizabette Kallin-Forssberg & Bo Forssberg, Boden
434 p
6.
Volante's Anne & Ola Edberg, Simlångsdalen
344 p
7.
Baklava's Monica Nilsson, Hällingsjö
288 p
8.
Ibriz Jan & Conny Thellberg, Nacka
258 p
9.
Barakisch Elisabeth Andersson, Markaryd
245 p
10.
Shafaq Elisabeth & Guy Jacobsson, Östhammar
238 p
11.
Hisilome's Mary-Ann Axelsson, Filipstad
232 p
12.
Aziz Stina Jalkanen, Finland
184 p
13.
Al-Shên Anette Ajanki, Vårgårda
170 p
14.
Ritzas Ingela Johansson, Månkarbo
125 p
15.
Seadis Heidi Hansen, Töreboda & Lisa Schagerström, Töreboda
124 p
16.
El Ubaid's Stephen Bruynder, Holland
116 p
17.
De Lunduki Elisabeth Espedal Hoogstrate, Norge
107 p
18.
Asarafi Veronica Margelin, Finland
82 p
19.
Al A'lim Rita & Jan Lindholm, Torshälla
47 p
20.
Djaal Lhilal Marcel & Solange van Thienen - De Decker, Belgien
45 p