Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Jubileum!

Här här hittar du
information om
vår jubileumshelg
2018 >>
Välkommen!

Sammanställt av Marie Frisén.

HANAR/MALES

1.
Int Nord SL SLO & US Ch NO V-07,-11, WW-09, DK V-09,-10 EuW-10,-11, SE V-10,-11, Nord V-11 Shiraz California Dreamin’
F. 060515 E. Int Nord & US Ch NO V-93, SE V-93, Nord V-94, NO V-95, WW-98 Baghdad Globetrotter – U. US Ch Enchanted Shiraz Dreamcather JC Uppf. Michael & Elena Edwards, USA & Valerie Nunes-Atikson, USA Äg. Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp
252 p
2.
C.I.B & Nord Ch Kbh V-10 Badavie Konquestador
F. 070101 E. Int & Nord Ch DK Klb Ch, DKK V-02,-04, VWW-09,-10 Badavie Seregon Camel – U. C.I.B Nord & FI Ch Badavie Black Magic Woman Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Anette Nihlén, Helsingborg & Kerstin Andersson, Landskrona
188 p
3.
Int Nord EE FI US PL LU & PT Ch FI V-05,-11, PLW-06, WW-06, -08, SE V-06,-07,-08, Kbh V-08,-09, LW-08, MW-08, NO V-08, Nord V-08,-09,-10, AmsterdamW-08, SLO V Ch VEuW-10, Nord VV-11 Amiyat Anakin
F. 020708 E. Int & Nord Ch NO V-01, SE V-02,-05 Badavie Silmarillon – U. Int & Nord Ch Kbh V-01 Badavie Minas Anor Uppf. Eva Andersson, Sollentuna Äg. Eva Hagforsen, Uppsala
185 p
4.
Nord Ch Baklava’s Uqir
F. 060127 E. Nord Ch DK Klb Ch, SE LC Ch Volante’s Bizzarini – U. SE Ch Baklava’s Salima Harir Uppf. Monica Nilsson, Hällingsjö Äg. Linda & Magnus Arbliden, Hönö
176 p
5.
C.I.B Nord & FI Ch JWW-06, PLJW-06, PLJ Ch Badavie Heat Of The Night
F. 051221 E. Zarand Djelal Ed Din Rumi – U. Int SE & NO Ch Badavie Uinen Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Leif-Åke Svärd, Mölnlycke
175 p
6.
Int Nord EE RU & DK Ch BaltW-09 Al Wathba Thamir Abdul Haqq
Äg. Ann-Sofie Niemi, Haparanda
174 p
7.
Nord JV-07 Al Shên Raadin Al Rafiiq
Äg. Gunilla & Bo Skoglund, Ramnäs
164 p
8.
C.I.B & Nord Ch SE LC Ch Baklava’s Ushid
Äg. Linda & Magnus Arbliden, Hönö
158 p
9.
SE SLO & FR Ch Dabka’s Italy
Äg. Liz-Mari Seiholm Persson & Anders Persson, Skillingaryd
152 p
10.
SE Ch Dhawati Nadir Ibn Rashid
Äg. Madeliene Hjelm, Åkers Styckebruk
135 p
11.
SE & DK Ch JWW-09 Badavie Manaquenta
133 p
12.
Majo’s Humphrey Bogart
97 p
13.
SE & NO Ch Badavie Komander
94 p
14.
SE & NL Ch Djelal Drive A Race In Dakar
93 p
15.
C.I.B & Nord Ch NO V-09 Lat’if Xafhir Al Asmaanii
86 p
16.
Dahaqin Baqir
76 p
17.
Badavie Prince Charming
72 p
17.
Qirmizi Merlot
72 p
19.
SE & DK Ch Al A’lim Ha’Zera’ati El Shafaq
68 p
20.
Badavie Peaceful Mind
66 p
 

TIKAR/BITCHES

1.
SE & DK Ch Yashar’s Basmyra Bint Qadaa
F. 070801 E. Int & Nord Ch Rahima’s Basir Yashar - U. Int DK ES SE Ch SE & NO LC Ch, JWW-03, EuW-04 Al Shên Qadaa Bint Abla Uppf. & Äg. Lotta Jeansson Rahm, Vollsjö
227 p
2.
SE & NO Ch Badavie Cedala
F. 070801 E. SE & VDH Ch Badavie Umbar - U. SE Ch Badavie Malinalda Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Maria Nordin, Sävar
168 p
3.
Int Nord & DK Ch EuW-06, Kbh V-08, WW-08 Amiyat Ants In The Pants
F. 020708 E. Int & Nord Ch NO V-01, SE V-02,-05 Badavie Silmarillon – U. Int & Nord Ch Kbh V-01 Badavie Minas Anor Uppf. Eva Andersson, Sollentuna Äg. Else Scheele, Enköping
145 p
3.
Int & Nord Ch Kbh V-04, Nord V-11 Dabka’s Cassandra
F. 020711 E. Int FI DK EE & SE Ch FI V-03 Kirman Laertes U. SE & DK Ch Khalils Dabka Darwis Uppf. & Äg. Liz-Mari & Anders Persson, Skillingaryd
145 p
5.
SE Ch Galerita’s Pilosella
F. 090413 E. SE Ch Nord V-07 Shaamroc Silver Breeze - U. SE Ch Galerita’s Mimosa Uppf. Cecilia Nordström & Ylva Nordström, Sundborn Äg. Cecilia Nordström, Sundborn
144 p
6.
SE Ch Badavie Marilla
Äg. Maria Nordin, Sävar
143 p
7.
SE & DK Ch Djelal Passion Ruby
Äg. Lotta Jeansson Rahm, Vollsjö
136 p
7.
Nord Ch, DE Vet Ch, Landessieger Berlin-Brandenburg-10, VWW-11 Shafaq Priscilla Paljette
Äg. Monika Bolander, Bankeryd
136 p
9.
Miss Khaos Of Shikarah’s
Äg. Christina Roseen, Norsborg & Marie Louise Tell Collinge, Väddö
131 p
10.
JWW-11, PL W-11, FI JV-11, FI V-11 Elamir Bela Burberry
Äg. Eva & Jan-Åke Hagforsen, Uppsala
130 p
11.
Badavie Miriel
129 p
12.
SE Ch Matana’s Avital Bat Hera
124 p
13.
Badavie Persian Princess
120 p
14.
SE Ch Badavie Ocean Wind
115 p
15.
Int Nord & DK Ch Badavie For Your Eyes Only
114 p
15.
JEuW-11, NO V-11 Qirmizi Magnolia
114 p
17.
DK & SE Ch, DK KLBV 10 Dabka’s Ishana
110 p
18.
Nord JV-10 Zandirah’s Within Temptation
95 p
19.
SE Ch Baklava’s Valletta
91 p
19.
SE & DK Ch, Int SE & NO LC Ch Dabka’s Heaven
91 p
 

AVELSHANAR/STUD DOGS


1.
Int & Nord Ch NO V-01, SE V-02,-05 Badavie Silmarillon
Äg. Ulla Samuelsson, Uddevalla
519 p
2.
SE Ch Baghdad Northern Lights
Äg. Jan-Olov Holmqvist, Risögrund Kalix
399 p
3.
Nord Ch DK Klb Ch SE LC Ch Volante’s Bizzarini
Äg. Anne & Ola Edberg, Simlångsdalen
360 p
4.
Int & Nord Ch DK Klb Ch, DKK V-02,-04, VWW-09,-10 Badavie Seregon Camel
Äg. Birgitte Horne-Nielsen, Danmark
299 p
5.
SE Ch, Nord V-07 Shaamroc Silver Breeze
Äg. Gunilla & Bo Skoglund, Ramnäs
274 p
6.
SE Ch El Ubaid's Genesis
Äg. Elizabette Kallin Forssberg & Bo Forssberg, Boden
270 p
7.
Int FI EE DK & SE Ch, FI V-03 Kirman Laertes
Äg. Pirjo Puttonen, Finland
257 p
8.
Int Nord & DK Ch SE V-04 Khalils Jaham
Äg. Thomas Martinsson, Enskede
247 p
9.
SE Ch Dabka’s Chaspar
Äg. Sandra Nilsson, Skillingaryd
222 p
10.
Int Nord SL SLO & USA Ch, NO V-07,-11, WW-09, DKV-09, -10, EuW-10,-11, SE V-10,-11, Nord V-11 Shiraz California Dreamin’
Äg. Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp
125 p
 

AVELSTIKAR/STUD BITCHES


1.
Int SE & NO Ch Badavie Uinen
Äg. Carina Almqvist, Ekenässjön
483 p
2.
Int & Nord Ch Kbh V-04 Nord V-11 Dabka's Cassandra
Äg. Liz-Mari & Anders Persson, Skillingaryd
473 p
3.
SE Ch Badavie Baby One More Time
Äg. Maria Nordin, Sävar
413 p
4.
Int Nord & DK Ch Badavie For Your Eyes Only
Äg. Marie Brandén, Karlstad
313 p
5.
Int & Nord Ch NO V-05,-06,-08, SE V-05,-08, Nord V-06,-08 Kbh V-11, DKV-11, DKKV-11 Qirmizi Global Temptress
Äg. Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp
253 p
6.
SE & NO Ch Baklava’s Tara Tayyibah
Äg. Monica Nilsson, Hällingsjö
223 p
7.
Farousi Midnite Parti
Äg. Harrieth O’Saluki, Örebro
213 p
8.
SE LC Ch Baklava’s Tigris Min Dahaqin
Äg. Agneta Doverholt & Roland Öh, Gunnilse
205 p
9.
Khalils Kaida Bint Dakila
Äg. Jan-Olov Holmqvist, Risögrund Kalix
201 p
10.
El Ubaid’s Hera
Äg. Christina Simonsson, Edsbyn
185 p
11.
Int Nord & FI Ch, SE V-07 Badavie Diamonds Are Forever
Äg. Marie Brandén, Karlstad
101 p
12.
PL Ch, SE LC Ch Barakisch Qarib Ayaz
Äg. Annika Andersson, Genarp
98 p
13.
C’est Esmera Hypnotica Al Wathba
Äg. Carina Pettersson, Bullmark
90 p
14.
FI Ch Aziz Vajahat
Äg. Anne Haapakoski, Finland
84 p
15.
Shafaq Shantie Seabreeze
Äg. Linnea Johansson, Östhammar
83 p
16.
SE Ch Khalils Jahara
Äg. Liz-Mari & Anders Persson, Skillingaryd
57 p
 

UPPFÖDARE/BREEDERS

1.
Badavie Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad
807 p
2.
Dabka's Liz-Mari Seiholm Persson & Anders Persson, Skillingaryd
584 p
3.
Baklava's Monica Nilsson, Hällingsjö
545 p
4.
Al Wathba Ingela Hägg, Åsa & Carina Pettersson, Bullmark
312 p
5.
Djelal Harriet O'Saluki, Kumla
306 p
6.
Qirmizi Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp
287 p
7.
Dahaqin Agneta Doverholt, Gunnilse
282 p
8.
Khalils Elizabette Kallin-Forssberg & Bo Forssberg, Boden
270 p
9.
Dhawati Katarina Widström, Stora Mellösa
244 p
10.
Aziz Stina & Janette Jalkanen, Finland
171 p
11.
Al A'lim Rita & Jan Lindholm, Torshälla
139 p
12.
Hisilome's Mary-Ann Axelsson, Filipstad
98 p