Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Jubileum!

Här här hittar du
information om
vår jubileumshelg
2018 >>
Välkommen!

Sammanställt av Marie Frisén.

HANAR/MALES

1.
C.I.B & Nord Ch SE LC Ch Baklava’s Ushid
F. 060127 E. Nord Ch DK Klb Ch, SE LC Ch Volante’s Bizzarini – U. SE Ch Baklava’s Salima Harir Uppf. Monica Nilsson, Hällingsjö
Äg. Linda & Magnus Arbliden, Hönö
217 p
2.
C.I.B Nord & FI Ch JWW-06, PLJW-06, PLJ Ch Badavie Heat Of The Night
F. 051221 E. Zarand Djelal Ed Din Rumi – U. Int SE & NO Ch Badavie Uinen
Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Leif-Åke Svärd, Mölnlycke
206 p
3.
Nord Ch Kbh V-10 Badavie Konquestador
F. 070101 E. Int & Nord Ch DK Klb Ch, DKK V-02,-04, VWW-09,-10 Badavie Seregon Camel – U. C.I.B Nord & FI Ch Badavie Black Magic Woman
Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Anette Nihlén, Helsingborg & Kerstin Andersson, Landskrona
201 p
4.
Int Nord EE RU & DK Ch BaltW-09 Al Wathba Thamir Abdul Haqq
F. 020913 E. Nord Ch, FI, SE & EE LC Ch Kirman Nargil – U. Al Wathba Suha Sadaqa
Uppf. Ingela Hägg, Frillesås & Carina Pettersson, Bullmark  Äg. Ann-Sofie Niemi, Haparanda
200 p
5.
Int Nord EE FI US PL LU & PT Ch FI V-05, PLW-06, WW-06, -08, SE V-06,-07,-08, Kbh V-08,-09, LW-08, MW-08, NO V-08, Nord V-08,-09,-10, AmsterdamW-08, SLO V Ch VEuW-10 Amiyat Anakin    
F. 020708 E. Int & Nord Ch NO V-01, SE V-02,-05 Badavie Silmarillon – U. Int & Nord Ch Kbh V-01 Badavie Minas Anor
Uppf. Eva Andersson, Sollentuna Äg. Eva Hagforsen, Uppsala 
176 p
6.
Nord Ch, WW-10 Dahaqin Asiq Ajaban
Äg. Agneta Doverholt & Roland Öh, Gunnilse
166 p
7.
SE & DK Ch, JWW-09 Badavie Manaquenta
Äg. Marie Brandén, Karlstad
157 p
8.
SE & SLO Ch Dabka’s Italy
Äg. Liz-Mari Seiholm Persson & Anders Persson, Skillingaryd
152 p
9.
SE & NO Ch Baklava’s Uqir
Äg. Linda & Magnus Arbliden, Hönö
128 p
10.
VDH DE NO & DK Ch Landessieger Nord/MV-09 Al A’lim Ihmz Ben Malcolm        
Äg. Jessica Bolander, Jönköping
114 p
10.
SE & FI Ch Khalil’s Waqar
Äg. Anna-Kaisa Iivari, Finland
114 p
10.
Int Nord SL SLO & US Ch NV-07, WW-09, DKV-09,-10, SE V-10, EuW-10 Shiraz California Dreamin’
Äg. Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp
114 p
13.
SLO Ch FI JW-09, NordJ V-09, JWW-10 Elamir Armani
99 p
13.
Xass Farah Cyrus
99 p
15.
SE & NO Ch Al Shên Qamar Al Dahabi
98 p
16.
SE & NO Ch Badavie Komander
96 p
17.
Nord Ch, NO V-10 Al Wathba Bahram Al Nadir
93 p
18.
SE Ch Baghdad Northern Lights
91 p
19.
SE Ch Seafarer Yazd
82 p
20.
C.I.B Nord FI & LV Ch Al Wathba Umm Lajj Ibn Sahib
81 p

 

TIKAR/BITCHES

1.
Int Nord & FI Ch Kbh V-03, SE V-03, Nord V-03, FI V-04, VDH, EuSg-05, NO V-07 Qirmizi Famenne
F. 011225 E. Int & Nord Ch DK Klb Ch, DKK V-02,-04, VWW-09,-10 Badavie Seregon Camel U. Int Nord & FI Ch, Kbh V-02 Qirmizi Casablanca
Uppf. Nicklas Eriksson, Grästorp Äg. Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp
211 p
2.
Int Nord & FI Ch SE & NO LC Ch, DK V-09, Kbh V-10 Qirmizi Hermione
F. 050616 E. Int Nord & DK Ch, NordJ V-03, NO V-04, FI V-04, VDH, EuSg-05 Castlebay Enzo Ferrari - U. Int & Nord Ch Nord V-04, BerlinSg-05, Kbh V-06 Qirmizi Farah Keife
Uppf. & Äg. Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp 
204 p
3.
SL SE DK & SLO Ch Dabka’s Izzie
F. 020319 E. It Ch Kan Ya Ma Kan Deglet Nour – U Int & Nord Ch Kbh V-04 Dabka’s Cassandra
Uppf. & Äg. Liz-Marie Seiholm Persson & Anders Persson, Skillingaryd
175 p
4.
SE & NO Ch, DE V Ch Landessieger Berlin- Brandenburg-10 Shafaq Priscilla Paljette
F. 011211 E. Int Nord & DK Ch Khalil’s Jaham – U. Nord Ch Shafaq Lovisa Gazell
Uppf. Elisabeth & Guy Jacobsson, Östhammar Äg. Monika Bolander, Bankeryd
174 p
5.
SE & NO Ch Badavie Cedala
F. 070801 E. SE & VDH Ch Badavie Umbar - U. SE Ch Badavie Malinalda
Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Maria Nordin, Sävar
171 p
6.
SE Ch Badavie Marilla
Äg. Maria Nordin, Sävar
168 p
6.
SE Ch, VWW-10 Badavie Zerinde
Äg. Kicki Lindqvist, Norrköping
168 p
8.
C.I.B & Nord Ch SE LC Ch Dahaqin Azuma Ashantii
Äg. Agneta Doverholt, Gunnilse
161 p
9.
SE & DK Ch Yashar’s Basmyra Bint Qadaa
Äg. Lotta Jeansson Rahm, Vollsjö
155 p
10.
SE FI & EE Ch Ruweis Al Wathba Sahibihah
Äg. Carina Pettersson, Bullmark & Ingela Hägg, Frillesås
151 p
11.
Nord Ch Badavie Innocent Temptation
131 p
11.
Int SE & NO Ch Badavie Uinen
131 p
13.
Djelal Passion Ruby
125 p
14.
FI & SE Ch Kirman Velika
123 p
15.
SE Ch Badavie Hold Me Tight
119 p
16.
Int & Nord Ch Khalil’s Li L Marrati
106 p
17.
Nord Ch Khalil’s Qalala Bint Li-L
103 p
18.
Int & Nord Ch Badavie Rhovanion
95 p
19.
SE Ch Barakisch Rana Banu
89 p
20.
SE Ch Khalil’s Wesper Wasimah
88 p

 

AVELSHANAR/STUD DOGS

1.
SE Ch El Ubaid´s Genesis
F. 970403 E. SE Ch Red Hawk´s Harun Al Rashid – U. Int NL Pr DE VDH LU & DK Ch BryssW-93,-94 El Ubaid´s Anastasia
Uppf. Stephen Bruynder, Holland Äg. Elizabette Kallin Forssberg & Bo Forssberg, Boden
608 p
2.
Int & Nord Ch DK Klb Ch, DKK V-02,-04, VWW-09 Badavie Seregon Camel
F. 000324 E. US SE & NO Ch Wisdom´s Totally Awesome Atom – U. Int & Nord Ch SE V-97,-98 Nord V-95,-99 Badavie Illuin
Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Birgitte Horne-Nielsen, Danmark
508 p
3.
Int Nord & DK Ch SE V-04 Khalils Jaham
F. 990206 E. Int & Nord Ch Khalil’s Dahabi Dahaqin – U. SE Ch Khalil’s Watiqa Uzma
Uppf. Elizabette Kallin Forssberg & Bo Forssberg, Boden Äg. Thomas Martinsson, Enskede
447 p
4.
Nord Ch DK Klb Ch SE LC Ch Volante’s Bizzarini
F. 040322 E. Int DK & LU Ch DK Klb Ch PzSg99, DKKV-03 Al Aziziah Sayyid – 
U. Int & Nord Ch Volante’s Zola
Uppf. & Äg. Anne & Ola Edberg, Simlångsdalen
409 p
5.
Int & Nord Ch NO V-01, SE V-02,-05 Badavie Silmarillon
F. 000324 E. US SE & NO Ch Wisdom´s Totally Awesome Atom – U. Int & Nord Ch SE V-97,-98,-99,-01 Nord V-95,-99 Badavie Illuin
Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Ulla Samuelsson, Uddevalla
405 p
6.
SE Ch Badavie Sandiman
Äg. Linn Olofsson, Umeå
395 p
7.
Int Nord & DK Ch NordJ V-03, NO V-04, FI V-04, VDH EuSg-05 Castlebay Enzo Ferrari        
Äg. Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp & Berit Larsson, Nossebro
314 p
8.
Nord Ch SE & EE LC Ch Khalil’s Liba Fu Lobie
Äg. Katarina Petersson, Holmsund
255 p
9.
Int Nord EE Fin US Pl Lu & PT Ch FI V-05, PlW-06, WW-06, -07,-08, SE V-06,-07,-08, Kbh V-08, LW-08, MW-08, Nord V-08,
NO V-08, AmsterdamW-08 Amiyat Anakin    
Äg. Eva Hagforsen, Uppsala
222 p
10.
SE Ch Dabka’s Chaspar     
Äg. Sandra Nilsson, Skillingaryd
192
11.
Int & Nord Ch Khalil´s Dahabi Dahaqin   
Äg. Agneta Doverholt & Roland Öh, Gunnilse
183 p
12.
Int & Nord Ch DK Klb Ch Kbh V-99 Volante’s Zirocco    
Äg. Anja Fagerström, Haverdal
179 p
13.
GB Ch Cranstal Quantum   
Äg. Paul & Ann Shimmin, England
95 p
14.
Int, Nord, LTU & RU Ch NevskiyW-08, LTUW-08 Khaireddin Sarif
Äg. Mirja-Leena Lassila, Finland
85 p
15. Shamali Fajr Al Nasr  
Äg. Benny Wallin, Sävar
76 p
16. Sedeki Lale Zar 
Äg. Christer Edling, Sävar
70 p
17. Barakisch Mehraz Wadd   
Äg. Elisabet Andersson, Markaryd
69 p
18. Int & Nord Ch Nord V-06, Jahrhundertsieger-09 Wisdom’s Destiny Challenger        
Äg. Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp & Carol Waymire, USA
67 p

 

AVELSTIKAR/STUD BITCHES

1.
Int SE & NO Ch Badavie Uinen
F. 001121 E. US SE & NO Ch Wisdom´s Totally Awesome Atom – U. Int & Nord Ch SE V-97,-98,-99,-01 Nord V-95,-99 Badavie Illuin
Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Carina Almqvist, Ekenässjön
503
2.
Int & Nord Ch Kbh V-04 Dabka´s Cassandra
F. 020711 E. Int FI DK EE & SE Ch FI V-03 Kirman Laertes U. SE & DK Ch Khalil´s Dabka Darwis
Uppf. & Äg. Liz-Mari & Anders Persson, Skillingaryd
449 p
3.
SE LC Ch Baklava’s Tigris Min Dahaqin
F. 020507 E. Int & Nord Ch Khalil’s Dahabi Dahaqin – U. Int & Nord Ch NO V-97, Kbh V-98 Baklava´s Qala Mathly
Uppf. Monica Nilsson, Hällingsjö Äg. Agneta Doverholt & Roland Öh, Gunnilse
422 p
4.
SE Ch Badavie Baby One More Time
Äg. Maria Nordin, Sävar
390 p
5.
Int & Nord Ch Nord V-04, BerlinSg-05, Kbh V-06 Qirmizi Farah Keife
Äg. Birgitte Horne Nielsen, Danmark
295 p
6.
SE Ch Badavie Zamirien
Äg. Marie Brandén, Karlstad
253 p
7.
Int SE NO & LT Ch LTW-05, LTN’ 05 Al Wathba Thabiya  Hiyyeh’ l-Ahla
Äg. Sara Hägg, Frillesås
245 p
8.
SE & NO Ch Khalil´s Gaziya Gabas 
Äg. Jessica Strömberg, Umeå
206 p
9.
SE Ch SE LC Ch Khalil’s Libah Fu Libie Scheherazade 
Äg. Elizabette Kallin Forssberg & Bo Forssberg, Boden
187 p
10.
C’est Esmera Hypnotica Al Wathba 
Äg. Carina Pettersson, Bullmark
136 p
11.
Al A’lim Hamira       
Äg. Rita & Jan Lindholm, Torshälla
128 p
12.
SE Ch SE V-04 Khalil’s Kibriya
Äg. Elizabette Kallin Forssberg & Bo Forssberg, Boden
110 p
13.
El Ubaid’s Hera 
Äg. Christina Simonsson, Edsbyn
106 p
14.
Int & Nord Ch Khalil’s Lababa
Äg. Heidi Hansson, Töreboda
85 p
15.
Int & Nord Ch NO V-00 Hisilome’s Celine 
Äg. Mary-Ann Axelsson, Filipstad
83 p
16.
SE & NO Ch Badavie X’Iting   
Äg. Marie Brandén, Karlstad
77 p
17.
SE & NO Ch Hisilome’s Dilba
Äg. Mary-Ann Axelsson, Filipstad
58 p

 

UPPFÖDARE/BREEDERS

1.
Badavie Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad
914 p
2.
Qirmizi Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp
562 p
3.
Al Wathba Ingela Hägg, Åsa & Carina Pettersson, Bullmark
493 p
4.
Khalils Elizabette Kallin-Forssberg & Bo Forssberg, Boden
488 p
5.
Dabka's Liz-Mari Seiholm Persson & Anders Persson, Skillingaryd
487 p
6.
Baklava's Monica Nilsson, Hällingsjö
407 p
7.
Dhawati Katarina Widström, Stora Mellösa
237 p
8.
Yashars Lotta Jeansson Rahm, Vollsjö
217 p
9.
Barakisch Elisabeth Andersson, Markaryd
215 p
10.
Djelal Harriet O'Saluki, Kumla
199 p
11.
Al A'lim Rita & Jan Lindholm, Torshälla
173 p
12.
Seadis Heidi Hansen, Töreboda
171 p
13.
Hisilome's Mary-Ann Axelsson, Filipstad
170 p
14.
Al-Shên Anette Ajanki, Vårgårda
162 p
15.
Ibriz Jan Thellberg, Nacka
123 p
16.
Aziz Stina & Janette Jalkanen, Finland
103 p
17.
Volante's Anne & Ola Edberg, Simlångsdalen
77 p