Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Annonsera!

Vill du synas i vår
medlemstidning?
Välkommen att boka din
annons i Salukibladet!
Boka här >>

Här finner du lure coursing för tidigare år. Endast inrapporterade resultat kommer med på denna sidan.
Here you will find earlier lure coursing results.

2016

9-10/4 Sjöbo
OBS! EM-uttagning
Södra Lars Johansen (DK)
Charlotte Andersson (SE)
Nat resultat >>
16-17/4 Östra Ryd
OBS! EM-uttagning
Bråviken Thomas Brandt (SE)
Steinar Mathisen (NO)
Nat resultat >>
21-22/5 Nyland Norra Sofia Lindh (SE)
Charlotte Andersson (SE)
Nat resultat >>
2-3/7 Hedemora Svealand Mats Carlsson (SE)
Susanne Leifors (SE)
Nat resultat >>
1-2/8 Strömsholm Bråviken/Svealand Jonny Hedberg
Bo Forssberg
Heikki Seppäl
Peter Rönn
Int resultat >>
21/8 Bjurholm Norra Katrin Raie (EE)
Laima Eidukiene
Nat resultat >>
3-4/9 Mariestad Västra Yvette Charlesdotter (SE)
Robert Dirksen (SE)
Thomas Klokkerhaug (NO)
Ivar Kvale (NO)
Int resultat >>
17/9 Boden Norra Ingela Hägg (SE)
Bo Forssberg (SE)
Nat resultat >>
1/10 Torne Södra Marie Jarl (SE)
Susanne Leifors (SE)
Nat resultat >>

2015

12/4 Skåne
OBS! EM-uttagning
Södra Marie Jarl, Thomas Brandt Nat resultat
18/4 Mariestad
OBS! EM-uttagning
Västra Beritt Dyka, Dagmar Kohl,
Yvette Charlesdotter, Robert Dirksen
Int resultat
9/5 Bjuråker Norra Robert Dirksen, Mats Carlsson Nat resultat
16-17/5 Norberg Svealand Yvette Charlesdotter, Bernd Rahms,
Peter Grimm
Int resultat
4-5/7 Söderköping Bråviken Ingrid Ydreborg, Lotta Andersson Nat resultat
19/7 Sjöbo Södra Agneta Doverholt, Jonny Hedberg Nat resultat
16/8 Bjurholm Norra Markku Mähönen, Louis Dehaes Nat resultat
20/9 Nyland Norra Lars-Göran Larsson, Ingela Hägg Nat resultat
3-4/10 Katrineholm Bråviken Jonny Hedberg, Robert Dirksen Nat resultat

2014

5-6/4 Sjöbo Robert Dirksen
Charlotte Andersson
Södra (nat) resultat
21/4 Lycke Thomas Brandt
Ingrid Ydreborg
Västra (nat) resultat
3-4/5 Söderköping Susanne Leifors
Sofia Lindh
Bråviken (nat) resultat
10-11/5 Söderhamn Johnny Hedberg
Charlotte Andersson
Norra (nat) resultat
17-18/5 Norberg Sofia Lindh
Agneta Doverholt
Svealand (nat) resultat
20-21/6 Krånge Yvette Charlesdotter
Susanne Leifors
Norra (nat) resultat
19-20/7 Bara Lars-Göran Larsson
Ingrid Ydreborg
Södra (nat) resultat
28-29/7 Strångsjö Bo Forssberg
Agneta Doverholt
Bråviken (int) resultat
17/8 Bjurholm Sofia Lindh Norra (nat) resultat
23-24/8 Lycke Jonny Hedberg, Geir Hammer,
Heike Schwarz, Ivar Kvale
Västra (int) resultat
20-21/9 Nyland Lars-Göran Larsson
Susanne Leifors
Norra (nat) resultat

OBS! Nya uttagningsregler till EM 2014 i lure coursing >>

2013

6-7/4 Sjöbo (prel) Södra Lotta Andersson, SE
Mats Carlsson, SE
Nat resultat
11-12/5 Söderhamn Norra Ingrid Ydreborg (SE),
Robert Dirksen (SE)
Nat resultat
18-19/5 Norberg Svealand Gert Zekert, DE
Mats Carlsson, SE
Ivar Kvale, NO
Jonny Hedberg, SE
Int resultat
8-9/6 Gårdeby, Söderköping Bråviken Thomas Brandt, SE
Marie Jarl, SE
Nat resultat
13-14/7 Krånge Norra Bo Forssberg, SE,
Thomas Klokkerhaug, NO
Nat resultat
20-21/7 Ljungbyhed Södra Jonny Hedberg, SE
Tobias Jösch, SE
Seinar Mathisen, NO
Bo Forssberg, SE
Int resultat
29-30/7 Stjärnhov Bråviken Jyrki Siivola, FI
Hannele Holmström, FI
Robert Dirksen, SE
Geir Hammer, NO
Int resultat
11/8 Bjurholm Norra Tomas Brandt (SE),
Lars-Göran Larsson, SE
Nat resultat
21-22/9 Kramfors Norra Agneta Doverholt (SE),
Peter Rönn
Nat resultat
28-29/9 Mariestad Västra Thomas Klokkerhaug, NO
Josef Statti, DE
Lars Johansen, DK
Ivar Kvale, NO
Nat resultat

2012

27-28/4 Trøgstad Norge Frank Schmidt (DE),
Heike Schwarz (DE)
Int resultat
13/5 Söderhamn Norra Marie Jarl (SE), vakant Nat resultat
20/5 Norberg Bråviken/Svealand Ingela Hägg (SE),
Thomas Klokkerhaug (NO)
Nat resultat

2011

9/4 Sjöbo Jonny Hedberg och Yvette Charlsdotter nat resultat
5/6 Söderhamn Geir Kristiansen och Sofia Lindh nat resultat
26/7 Norberg Dominique Delabelle (BE), Lars Johansen (DK),
Charlotte Andersson (SE)
int resultat
3/9 Krånge, Skellefteå Yvette Charlesdotter och Lars Göran Larsson nat resultat
17-18/9 Kode - int resultat
22-23/10 Sjöbo Sofia Lindh & Mats Carlsson nat resultat

2010

10/4 Sjöbo / VKLC Södra Ingrid Ydreborg SE, Lars Johansen DK, Thomas Brandt SE och Charlotte Andersson SE nat resultat
8-9/5 Söderhamn / VKLC Norra Yvette Charlesdotter SE och vakant nat resultat

2009

18/4 Laholm Geir Christiansen & Bo Forssberg SvVK nat resultat
25/4 Trödje KLUBBMÄSTERSKAP SvVK inoff resultat
26/4 Bollerup Marie Jarl, Sverige & Ralf Löwe, Tyskland SvVK int resultat
10/5 Bråviken Ingrid Ydreborg & Marie Jarl SvVK nat resultat
31/5 Borlänge Ivar Kvale & Tomas Brandt SvVK nat resultat
27/6 Stjärnhov Markku Mähönen, Finland & Jonny Hedberg, Sverige SvVK int resultat
13/7 Söderhamn Lars-Göran Larsson & Sofia Lindh SvVK nat resultat
16/8 Norberg
 
Steinar Mathiesen & Yvette Charlesdotter
 
SvVK nat resultat
29/8 Vallentuna Robert Dirksen & Sofia Lindh SvVK nat resultat
12/9 Vitå

Mats Carlsson & Susanne Leifors

SvVK nat resultat
20/9 Horn Eeva Salmela, Tea Toivanen, Lars-Göran Larsson, Yvette Charlesdotter
SvVK int resultat
26/9 Katrineholm Mats Carlsson & Lars-Göran Larsson SvVK nat resultat
 

2008

26/4 Larv Johnny Hedberg, Sverige & Per Nordahl, Sverige SvVK nat resultat
4/5 Sjöbo -
 
SvVK nat resultat
10/5 Söderhamn -
 
SvVK nat resultat
17/5 Borlänge Agneta Doveholt, Sverige & Charlotte Andersson, Sverige SvVK nat resultat
2/6 Holmträsk Tiia Lyytinen & Jirki Siivola
 
SvVK nat resultat
27/7 Söderköping -
 
SvVK EM int resultat
16/8 Sundsvall
 
Charlotte Andersson & Steinar Mattisen
 
SvVK nat resultat
23/8 Sjöbo Per Nordahl & Johnny Hedberg
 
SvVKnat resultat
31/8 Vallentuna Robert Dirksen, Sverige & Gerd Zekert, Tyskland SvVK int resultat
20-21/9 Falköping Robert Dirksen, Sverige & Herman Seinhorst, Holland
SvVK int resultat
 

2007

28/4 Målilla Bo Forssberg, Sverige & Ivar Kvale, Norge SvVK nat resultat
19/5 Skavlöten Tea Toivanen, Finland & Eeva Salmela, Finland
 
SvVK nat resultat
27/5 Sjöbo Dr Arpad Asztalos, Tyskland & Manfred Bartnick, Tyskland
 
SvVK int resultat
9/6 Järvtjärn Ivar Kvale, Norge & Johnny Hedberg, Sverige
 
SvVK nat resultat
30/6 Boxholm Ingela Hägg, Sverige & Robert Dirksen, Sverige SvVK nat resultat
9/7 Holmträsk Agneta Doverholt, Sverige & Robert Dirksen, Sverige
 
SvVK nat resultat
15/7 Söderhamn Marie Jarl, Sverige & Steinar Mattisen, Norge SvVK nat resultat
31/7 Stjärnhov Simon van Zanten, Holland & Ivar Kvale, Norge SvVK int resultat
23/9 Simlångsdalen Marie Jarl, Sverige & Mats Carlsson, Sverige SvVK nat resultat
29/9 Sjöbo Ingela Hägg, Sverige & Robert Dirksen, Sverige SvVK nat resultat
 

2006

30/4 Torup Per Nordahl, Sverige & Robert Dirksen, Sverige SvVK nat resultat
6/5 Bråviken Marie Jarl, Sverige & Ivar Kvale, Norge
 
SvVK nat resultat
21/5 Skavlöten Johnny Hedberg, Sverige & Charlotte Andersson, Sverige
 
SvVK nat resultat
3/6 Flyinge Johnny Hedberg, Sverige & Charlotte Andersson, Sverige
 
SvVK nat resultat
10/6 Alnö Bernd-Michael Rahms, Tyskland & Robert Dirksen, Sverige SvVK int resultat
11/7 Niemiholm Mr Luigi & Mrs Maria Teresa Fassio Durando
 
SvVK nat resultat
31/7 Stjärnhov - SvVK int resultat
1/8 Bullmark Mats Carlsson, Sverige & Agneta Doverholt, Sverige SvVK nat resultat
3/9 Söderhamn - SvVK nat resultat
16/9 Bröndome Paula Seppälä, Finland, Heikki Seppälä, Finland, Johnny Hedberg, Sverige  & Ingela Hägg, Sverige SvVK int resultat
24/9 Herrevadskloster Agneta Doverholt, Sverige & Michael Behrmann, Tyskland SvVK nat resultat
 

2005

16/4 Bröndome Johnny Hedberg, Sverige & Steinar Mattisen, Norge SvVK nat resultat
21/5 Täby Agneta Doverholt, Sverige & Pertti Päivärinta, Finland
 
SvVK nat resultat
4/6 Malmö Marie Jarl, Sverige & Ralf Löwe, Tyskland
 
SvVK int resultat
12/6 Sundsvall Mats Carlsson, Sverige & Steinar Mattisen, Norge SvVK int resultat
2/7 Bråviken Susanne Leifors, Sverige & Per Nordahl, Sverige
 
SvVK nat resultat
6/7 Holmträsk Peter Rönn, Finland & Ivar Kvale, Norge SvVK nat resultat
10/7 Alfta Charlotte Andersson, Sverige & Agneta Doverholt, Sverige SvVK nat resultat
2/8 Tammsvik Michael Behrmann, Tyskland & Charlotte Andersson, Sverige SvVK int resultat
14/8 Järvtjärn Marie Jarl, Sverige & Bo Forssberg, Sverige SvVK nat resultat
27/8 Flyinge Bo Forssberg, Sverige & Per Nordahl, Sverige SvVK nat resultat
2/10 Målilla Marie Jarl, Sverige & Mats Carlsson, Sverige SvVK nat resultat
 

2004

18/4 Dingle Bo Forssberg, Sverige & Charlotte Andersson, Sverige SvVK nat resultat
1/5 Malmö Ivar Kvale, Norge & Robert Dirksen, Sverige
 
SvVK nat resultat
9/5 Täby Per Nordahl, Sverige & Apsa Helpi, Finland SvVK nat resultat
31/5 Bråviken Robert Dirksen, Sverige & Steinar Mattisen, Norge SvVK nat resultat
3/7 Norra Bredåker Marie Jarl, Sverige & Mats Carlsson, Sverige
 
SvVK nat resultat
11/7 Alfta Per Nordahl, Sverige & Ivar Kvale, Norge SvVK nat resultat
26/7 Tammsvik Anne Karikumpu, Finland & Daniel Costas, Frankrike SvVK int resultat
15/8 Vännäs Charlotte Andersson, Sverige & Markku Mähönen, Finland SvVK nat resultat
18/9 Hjältevad Agneta Doverholt, Sverige & Janne Tuominen, Finland SvVK int resultat
25/9 Herrevadskloster Ingela Hägg, Sverige & Jonny Hedberg, Sverige SvVK nat resultat
 

2003

21/4 Hjältevad Ivar Kvale, Norge & Ingela Hägg, Sverige SvVK nat resultat
27/4 Burlöv Per Nordahl, Sverige & Mats Carlsson, Sverige SvVK nat resultat
31/5 Söderköping Agneta Doverholt, Sverige & Bo Forssberg, Sverige SvVK nat resultat
9/7 Bureå Susanne Leifors, Sverige & Robert Dirksen, Sverige SvVK nat resultat
28/7 Tammsvik Tobias Jösch, Tyskland & Susanne Leifors, Sverige SvVK int resultat
11/8 Alfta Jonny Hedberg, Sverige SvVK nat resultat
17/8 Umeå Peter Rönn, Finland & Markku Mähönen, Finland SvVK nat resultat
30/8 Täby Ivar Kvale, Norge & Jonny Hedberg, Sverige SvVK nat resultat
21/9 Torup Charlotte Andersson, Sverige & Steinar Mattisen, Norge SvVK int resultat
 

2002

20/4 Hoknaböke Charlotte Andersson, Sverige & Marie Jarl, Sverige SvVK nat resultat
27/4 Förslöv Jürgen Saunus, Tyskland & Thorsten Bergerweiss, Tyskland SvVK nat resultat
8/6 Bråviken Jonny Hedberg, Sverige & Marie Jarl, Sverige SvVK nat resultat
29/6 Alfta Bo Forssberg, Sverige & Robert Dirksen, Sverige SvVK nat resultat
30/7 Tammsvik Per Nordahl, Sverige & Kalle Salovaara, Finland SvVK int resultat
11/8 Vännäs Per Nordahl, Sverige & Mats Carlsson, Sverige SvVK nat resultat
24/8 Ekerö Charlotte Andersson, Sverige & Bo Forssberg, Sverige SvVK nat resultat
21/9 Kungälv Robert Dirksen, Sverige & Agneta Doverholt, Sverige SvVK nat resultat
5/10 Förslöv Jan Scotland, Tyskland & Michael Behrmann, Tyskland SvVK int resultat
 

2001

21/4 Hoknaböke Ingela Hägg, Sverige & Peter Rönn, Finland SvVK nat resultat
28/4 Förslöv Charlotte Andersson, Sverige & Agneta Doverholt, Sverige SvVK nat resultat
10/6 Stockholm Susanne Leifors, Sverige & Tiina Flyström, Finland SvVK nat resultat
11/7 Boden Agneta Doverholt, Sverige & Susanne Leifors, Sverige SvVK nat resultat
31/7 Tammsvik Ingela Hägg, Sverige & Tapio Helpi, Finland SvVK int resultat
19/8 Umeå Markku Mähönen, Finland & Peter Rönn, Finland SvVK nat resultat
25/8 Bråviken Charlotte Andersson, Sverige & Thomas Kühne, Schweiz SvVK nat resultat
22/9 Falköping Jari Hietala, Finland & Mats Carlsson, Sverige SvVK int resultat
 

2000

29/4 Filipstad Johnny Hedberg, Sverige & Per Nordahl, Sverige SvVK nat resultat
14/5 Bredäng Pia Jeppsson, Sverige & Birgitta Södergren, Sverige SvVK inoff resultat
27/5 Stockholm Ingela Hägg, Sverige & Mats Carlsson, Sverige SvVK nat resultat
12/6 Bredäng Cathrin Nilsson, Sverige SvVK inoff resultat
19/6 Falköping Markku Mähönen, Finland & Susanne Leifors, Sverige SvVK int resultat
1/8 Skokloster Pertti Päivärinta, Finland & Johnny Hedberg, Sverige SvVK int resultat
19/8 Umeå Johnny Hedberg, Sverige & Per Nordahl, Sverige SvVK nat resultat
27/8 Söderköping Ingela Hägg, Sverige & Tapio Helpi, Finland SvVK nat resultat
10/9 Uppsala Johnny Hedberg, Sverige & Per Nordahl, Sverige SvVK nat resultat
23/9 Hunnestad Mats Carlsson, Sverige & Charlotte Andersson, Sverige SvVK nat resultat
 

1999

9/5 - Pia Jeppsson, Sverige SvVK inoff resultat
6/6 - Pia Jeppsson, Sverige & Birgitta Södergren, Sverige SvVK inoff resultat
13/6 - Pia Jeppsson, Sverige & Cathrin Nilsson, Sverige SvVK inoff resultat
12/9 - Birgitta Södergren, Sverige & Taina Lechtonen SvSR inoff resultat
 

1998

28/6 - Mats Carlsson, Sverige & PG Pettersson SvVK nat resultat
16/8 - Johnny Hedberg, Sverige & Per Nordahl, Sverige SvVK nat resultat
6/9 - Johnny Hedberg, Sverige & Per Nordahl, Sverige SvVK ? resultat
 

1997

25/5 - - SvVK ? resultat
1/6 - - SvVK ? resultat
7/9 - - SvVK nat? resultat
27/9 - - SvVK nat? resultat