Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Jubileum!

Här här hittar du
information om
vår jubileumshelg
2018 >>
Välkommen!

SvSR Strömsholm Officiell 29/7 2017
Domare John Walton Haddon (hanar) & Nolene Rue Steele (tikar)

BIM DK UCH SE UCH Michaelkors
BH-2 CERT Almiidhi Darrakh
BH-3 JEUW-15 NORD UCH Baklava's Special Edition
BH-4 C.I.B. & NORD UCH DK V-13 NO V-15 NORD VV-15 SE VV-16 VWW-15 Badavie Konquestador
R-CERT Mehr Angiz Laphroaig Kadett
BIS DE CH DK UCH SE UCH VDH CH Dahaqin Bahiya Deanna
BT-2 FI UCH SE UCH Japejukan Niin Nätti Jotta
BT-3 CERT Aziz Qitarah
BT-4 R-CERT Xass Farah Grace

Babyvalpklass hanar
1 HP Hisilome's Merlin [BIM BABYVALP]
2 HP Zadonas Durandal
3 Emoticon Cols As Ice
4 Hisilome's Meleagrant
OPL Zadonas Danoua
OPL Zadonas Deluca

Babyvalpklass tikar
1 HP Lags Latifha Lamya [BIS BABYVALP]
2 Lags Latifha Lavinia
3 Hisilome's Meleas
4 Hisilome's Morgaine
OPL Zadonas Dahlia

Valpklass tikar
1 HP Amiyat Essowyn [BIS VALP]

Juniorklass hanar
EXC-1 CK BH-2 CERT ALMIIDHI DARRAKH [BIM JUNIOR, KLUBBDIPLOM]
EXC-2 CK QIRMIZI QUINNTON
EXC-3 DABKA'S SKY LIGHT
EXC-4 ASHTAD HADIA MIN SAHRA
EXC SADAQA MEHRJAN AL HELOU
EXC DESIERTO BELLEZA INVIERNO
VG ADNIL'S RUNNING IS AWESOME
VG RITZAS TAANACH AL DIN
VG ALMIIDHI DUNGAH

Unghundsklass hanar
EXC-1 CK R-CERT MEHR ANGIZ LAPHROAIG KADETT [BIM UNGHUND, KLUBBDIPLOM]
EXC-2 CK AZIZ QAHIR
EXC-3 SHARWASSIM EHAN
VG-4 MALA'S AMAL AMIR ARIJAN IBN JATO
VG MEHR ANGIZ LEANDER KAPITÄN
VG YALAMEH QUYAN AL KAMAL
VG SILVERHÖJDEN'S GANDALF THE GREY

Bruksklass hanar
EXC-1 CK SADAQA LAZEEZ AL ALWAN [BIS BRUKSHUND, KLUBBDIPLOM]
EXC-2 AL A'LIM JAWDAT
EXC-3 MEHR ANGIZ SHIMAL NASIR
EXC-4 ETHAM AL ZAHRA
EXC YASHARS ESTEBAN

Öppenklass hanar
EXC-1 CK DAHAQIN CHAQIB [KLUBBDIPLOM]
EXC-2 CK MAJO'S HUGO BOSS
EXC-3 CK DABKA'S PASCALE
EXC-4 CK YASHARS EFRAIM
EXC XASS FARAH GHALIB IBN UMM LAJJ
EXC SOHEIL NOUR CHILION
EXC ZANDIRAH'S SLEEPING SUN
EXC AMIYAT COUNT DOOKU
VG MAJO'S CALVIN KLEIN
VG GARAMIYAS ROSTAM
VG ABU AL KHAYAR KEIFER
VG HISILOME'S JASON
VG ZANDIRAH'S SILVER MOONLIGHT
VG MWINDA ZACHARIA EL CAZZINO
VG BARAKISCH TIMSAR DARAJE
VG GARAMIYAS ARRAABA HUWA
VG CARAVAN DHUU DINAR
VG SOHEIL NOUR CHITHARAZAT
VG BADAVIE AREZZO

Championklass hanar
EXC-1 CK BIM MICHAELKORS [BIM PARTICOLOR, KLUBBDIPLOM]
EXC-2 CK BH-3 BAKLAVA'S SPECIAL EDITION
EXC-3 CK QIRMIZI PARSIFAL
EXC-4 CK QIRMIZI PAGANINI
EXC AMIYAT DARTH VADER
EXC AMDJAD AV MIN TERA
EXC AMIYAT DENGAR
EXC SUNFIRE HARIGAT
EXC ABU AL KHAYAR KYLE
EXC EL-UBAID'S TANGO
EXC DABKA'S ROCKY
EXC SUNDOWN GOSSIP AND CHAMPAGNE
VG JOYOFDABKA DJAAL LHILAL
VG YASHARS DJERIDH AAKIL [BIM SLÄTHÅR]
VG KHALILS AYNUR
VG SALGREY'S DREAM KHAN
VG SOHEIL NOUR CASPIAN AL BHAZIM
VG SHIRIN ROYA MOTAVRALLED MOLAYEM
VG DABKA'S QAISER

Veteranklass hanar
EXC-1 CK BH-4 BADAVIE KONQUESTADOR [BIS VETERAN, KLUBBDIPLOM]
EXC-2 CK DABKA'S ITALY
EXC-3 QIRMIZI JERICHO
EXC-4 DYYNIEN IDIZ IMBUS

Juniorklass tikar
EXC-1 CK SADAQA MOONIRAH LULU [BIS JUNIOR, KLUBBDIPLOM]
EXC-2 MANDANA MIN EL AKBAR
EXC-3 SADAQA MAHFOUZAH AL HAWAH
EXC-4 QIRMIZI QUINNTESSENCE
EXC RITZAS TAMAYALLI
EXC QIRMIZI QUINNELLE
EXC DABKA'S SUN OF SAMIRAH
VG RUDAN NEDIVA
VG ADNIL'S RUNNING IS AMAZING
VG MEHR ANGIZ LADYBURN MANTA

Unghundsklass tikar
EXC-1 CK BT-3 CERT AZIZ QITARAH [BIS UNGHUND, KLUBBDIPLOM]
EXC-2 MEHR ANGIZ LIA ASCONA

Bruksklass tikar
EXC-1 CK KHALILS CALISTA CANACE [BIM BRUKSHUND, KLUBBDIPLOM]

Öppenklass tikar
EXC-1 CK BT-4 R-CERT XASS FARAH GRACE [KLUBBDIPLOM]
EXC-2 CK MAJO'S DARK AND DELICIOUS
EXC-3 CK DAHAQIN DORI RAMAQI
EXC-4 CK AIR-EXHIBIT AYLA AALEYAH
EXC HUSNIYA'S ABRESHMINA
EXC DHAWATI BARI'AH ALNILAM
EXC WALLABY'S ANAIS-ANAIS
EXC BADAVIE YANELLE
EXC DABKA'S QUEEN QANDY
EXC TA'ZIM IHLAAH ISHARAT
EXC BADAVIE YOU CAME
EXC AMIYAT CORUSCANT
EXC MATANAH'S BATHSEBA
EXC TA'ZIM JARAH JEWANAH
EXC AZIZ PALMIRA
EXC HISILOME'S JEMMA
VG DHAWATI BUSR MINTAKA
VG TAZILLAH AFROZA LAMIA
VG HISILOME'S KOKOS
VG MEHR ANGIZ SORAYA NIKOO
VG ELSTO BANO-KHARIZ

Championklass tikar
EXC-1 CK BIS DAHAQIN BAHIYA DEANNA [BIS PARTICOLOR, KLUBBDIPLOM]
EXC-2 CK ELAMIR BELA BURBERRY
EXC-3 CK AMIYAT DANTOOINE
EXC-4 CK MAJO'S GOLDEN SANDIE
EXC BADAVIE ACILIA
EXC MAJO'S LADY GAGA
EXC DABKA'S MISS PIMS
EXC QIRMIZI PASHMINA
EXC BADAVIE SUNLIGHT
EXC TAZILLAH FADIA FARAHNAZ
EXC SADAQA LAZIZA BINT KIFAYA
EXC DABKA'S MICHELLE
EXC HUSNIYA HAR KALA RACHI [BIS SLÄTHÅR]
EXC SHIRIN ROYA AYAZ
EXC TA'ZIM FAIRUHZ FELLAH
EXC TAZILLAH EVITA QUEEN
EXC KIRMAN EUDORA
EXC BORGSJÖDALENS WAS IT I
EXC TA'ZIM HIILAH HANNADIH
EXC DABKA'S NOBLESS
EXC BADAVIE QIARA
VG HAALAH'S VISION OF AMAZING GRACE

Veteranklass tikar
EXC-1 CK BT-2 JAPEJUKAN NIIN NÄTTI JOTTA [BIM VETERAN, KLUBBDIPLOM]
EXC-2 DABKA'S HEAVEN
EXC-3 BARAKISCH QABIL ADVIE
EXC-4 TAZILLAH INDRA KAILANI
EXC DJELAL BEAUTIFUL JADE
EXC BADAVIE NIN-NIKITA

Avelsgrupp
1 HP QIRMIZI OVATION [BIS AVELSGRUPP]
2 HP DABKA'S ITALY
3 HP BADAVIE KONQUESTADOR

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Dabka's [BIS UPPFÖDARGRUPP]
2 HP Kennel Amiyat
3 Kennel Majo's
4 Kennel Sadaqa

Bästa par
Ta'zim Hiilah Hannadih & Ta'zim Fairuhz Fellah

Barn med hund
Mikaela Olofsson med Ashfar Mister Superlativ
Juniorhandling Siri Falk med Badavie Nin-Nikita